Jak vnímám tradiční čínskou medicínu?
Na tradiční čínské medicíně se mi líbí, že se dívá na člověka celistvým pohledem, pátrá po příčině toho, co ono onemocnění způsobilo, vidí souvislosti, zohledňuje konstituci pacienta, jeho životosprávu, zátěž v práci, zvládání stresu a další aspekty života. A tam, kde ještě nemoc nevypukla, vidí terapeut čínské medicíny počínající příznaky nerovnováhy, které mohou vážnější problémy vyvolat.
Mezi takové signály může patřit:
- zvýšené pocení,
- nespavost,
- návaly u žen v přechodu,
- nervozita,
- podrážděnost,
- zimomřivost,
- časté močení,
- poruchy menstruačního cyklu,
- bolesti hlavy,
- nadýmání a jiné.
Léčbou těchto problémů se nepotlačují pouze příznaky onemocnění, terapeut se snaží najít příčinu, co onu nerovnováhu způsobuje, a tu poté léčit. Hlavními nástroji jsou fytoterapie (léčba bylinami) nebo akupunktura.
Pro koho je čínská medicína vhodná?
Čínská medicína může zlepšit kvalitu života. Pomáhá s onemocněními akutními či chronickými, ale jak jsem zmínila, můžeme ji použít i preventivně. Je vhodná jak pro děti, tak starší lidi. Ordinaci čínských terapeutů nejčastěji vyhledávají lidé s chronickými problémy, se kterými se již dlouho trápí.
Také se často jedná o lidi, kteří prošli řadou vyšetření, jsou frustrování, že i přes negativní výsledky se necítí dobře. I v těchto situacích je léčba metodami čínské medicíny užitečná.
Někdy stačí i malá změna v životě
Na celostním přístupu čínské medicíny se mi líbí, že i obyčejné změny, například ve stravování, udělají ohromné zázraky. Než jsem začala studovat čínskou medicínu měla jsem různé dlouhodobé zažívací potíže. A co mi v té době pomohlo? Obyčejná věc – Začala jsem snídat teplou kaši, kterou jsem nahradila studené jogurty.
Staří Číňané kladli na stravování velký důraz a úprava jídelníčku v době nemoci, kdy je organismus oslaben, pro ně byla stěžejní. Například nezatěžovali organismus těžkým složitým jídlem, aby jeho trávením ještě více neoslabovali tělo, které se vypořádává s nemocí.
I když nám často jednoduché věci mohou pomoci více, my raději užijeme léky nebo předražené marketingové potravinové doplňky. Nesportujeme, nehýbeme se a také málo odpočíváme. Na zdraví začínáme myslet, až když přijdou různé neduhy a nemoci. Chceme slupnout zázračnou pilulku a být zdraví do 14 dnů. To ale bohužel neřeší příčinu a někdy může problém jen prohlubovat a hlavně prodlužovat.
Jak je to s délkou nemoci?
Složitější, hluboko skryté problémy, se kterými většina lidí přijde za terapeutem čínské medicíny, si většinou žádají čas. Pokud chceme opravdu vyřešit příčiny našich problémů, musíme být proto trpěliví. Ano, pacient může být fit za 14 dní, pokud léčíme akutní onemocnění, jako je třeba nachlazení, avšak v případě chronických nemocí, co nás trápí dlouho, musíme dát terapii delší čas.
Ať už léčíme pomocí bylinných směsí nebo akupunktury, dosažení stavu rovnováhy může být záležitostí i několika měsíců. Každý ať sám posoudí, jestli je to spravedlivá cena za vyřešení potíží, které se tvořily v těle často i po dlouhá léta, například kvůli špatné životosprávě. Akupunktura naše tělo harmonizuje, uvolní a nasměruje správné proudění energie (čínsky řečeno správné proudění Qi). Proudí-li v našem těle vše, jak má, cítíme se uvolnění, bez napětí a jsme zdraví a spokojení.
Moc by se mi líbilo, kdyby šla moderní medicína ruku v ruce s tou alternativní. Aby bylo čím dál více lékařů, kterým může pacient bez obav říci, že se léčí
i jinou medicínou, a nedostane za to nějaké pokárání nebo zesměšnění. Aby bylo čím dál více lidí, kteří o sebe pečují a vnímají hodnotu svého zdraví. A pokud
i přesto onemocní, nehledají instantní pomoc, ale dlouhodobé řešení příčiny. A na své cestě ke zdraví jsou aktivní.