Menstruační cyklus

Poruchy menstruačního cyklu pohledem Tradiční čínské medicíny

Harmonický průběh menstruace vede k plodnosti, spokojenému životu a zdraví.

Dle tradiční čínské medicíny nám průběh menstruace pomůže odhalit, v jakém stavu se ženský organismus nachází. Ovšem za předpokladu, že žena neužívá hormonální antikoncepci. 

V čínské diagnostice se otázce gynekologie věnujeme podrobně. V diagnostickém procesu má menstruace své místo a patří k těm nejdůležitějším. Jakákoliv odchylka ukazuje na stav nerovnováhy v organismu. Terapeut svými cílenými dotazy odhaluje svým „čínským pohledem“ příčinu oné nerovnováhy. Mnohdy u jinak zdravé ženy, která například nemůže otěhotnět, postačí menstruační cyklus zharmonizovat čínskou fytoterapií (bylinkami) a akupunkturou.

Terapeuta čínské medicíny nezajímají pouze příznaky kolem gynekologie, ale cílenými otázkami se snaží najít příčinu oné nerovnováhy, která poruchy cyklu způsobuje. Je třeba každou ženu podrobně vyslechnout a příznaky si poskládat jako skládanku puzzle. 

Poruchy menstruačního cyklu značí nerovnováhu v těle

Na menstruačním cyklu se podílejí z pohledu TČM zejména ledviny, slezina a játra. 

To, jaký menstruační cyklus je, velmi záleží na stavu energie Qi a krve dané ženy a také na energetických drahách, které jsou s dělohou spojené. 

Když budu psát o ledvinách, čínským pohledem nejde o to, že by ledviny neplnily svou funkci z pohledu moderní medicíny. Nejsou jen součástí urologického aparátu. Podle starých Číňanů se v ledvinách nachází „životní síla“ čínsky nazývaná ESENCE JING.

Esence jing nám dává životní potenciál pro celý náš další život. Od ní se odvíjí pevnost našeho zdraví, naše imunita, schopnost otěhotnět, dobře donosit plod, také má vliv na správný vývoj sekundárních pohlavních znaků.

Esence se skládá z esence vrozené, kterou získáváme od svých rodičů při početí a odvíjí se od minulých generací (tzv. genetická výbava), a esence získané

Když o sebe „nepečujeme“, tedy stačí, že jsme přepracovaní, ať už fyzicky či mentálně, pijeme hodně alkoholu, jsme dlouhodobě nemocní nebo jsme byli vážněji nemocní v dětství, tak tím vším oslabujeme ledviny a šaháme si tzv. do esence. Říkáme „spalujeme dříví na zítra“ :). A naopak, pokud se k sobě chováme hezky – máme vyvážený odpočinek a práci, dobře spíme, stravujeme se, nestresujeme se, z esence tolik neubíráme. 

V čínské medicíně, když povídáme o slezině, myslíme tím celý trávicí systém . Čínská medicína slezině přikládá velký význam, protože zajišťuje výrobu QI – energie. Nekvalitní strava, nevhodná strava, nepravidelnosti ve stravování, ale také mentální únava slezinu oslabuje.  Oslabená slezina vyrobí „nekvalitní“ QI, proto se cítíme unavení a nemáme dostatek energie.

Játra chápe TČM jako orgán, který je zodpovědný za emoce, trávení, menstruační cyklus. Když játra neplní správně svou funkci máme různé zažívací potíže, poruchy menstruačního cyklu a jsme v psychické nepohodě. Můžeme cítit podrážděnost, frustraci, naštvání, smutek. 

Jaké poruchy menstruačního cyklu známe?

Pozdní nástup menstruace, amenorea, slabé menstruační krvácení a prodloužený cyklus

Tyto patologie mají z čínského hlediska podobnou etiologii. Jde především o oslabení na úrovni ledvin, oslabenou krev, stav QI (energie čchi) sleziny, emoční rozpoložení ženy. Také chlad hraje v čínské medicíně v gynekologii důležitou roli. Nacházíme ho zejména u mladých dívek. Může k tomu vést koupání během menzes, sezení na studeném či odhalená záda a také stravování. 

Co způsobuje oslabení ledvin?

Jak už jsem zmínila výše, u ledvin nejde o to, že by neplnily svou funkci z pohledu západní medicíny, ale o jejich oslabení energetické. Jak tomu rozumět? Může jít o oslabení ledvin:

A co vede k oslabení krve?

Z pohledu čínské medicíny patří enormní námaha mezi jednu z hlavních příčin nedostatku krve“. Ta se ještě rozděluje na fyzickou a mentální:

Co znamená oslabení QI sleziny „nevhodnou“ stravou?

Zmíněné menstruační poruchy může způsobit zejména strava, která náš organismus velmi ochlazuje. Může se jednat o ženy, které dávají přednost vegetariánské, veganské stravě nebo stravě syrové. Ve snaze jíst zdravě zahrnují do jídelníčku mnoho syrové zeleniny a ovoce. To jak takové stravování může ublížit hodně záleží na konstituci dané ženy, vše je individuální.  

Také nepravidelná strava, přísné diety a nevhodně složená strava vede z čínského pohledu k oslabení sleziny, což pak netvoří onu zmiňovanou krev a vede k jejímu oslabení, viz výše.

A které emoce nám způsobují poruchy menstruačního cyklu?

Čínským pohledem úzkost, obavy, pocit viny, znepokojení způsobí stagnaci jaterní QI.

K výpadku menstruace může dojít u mladých žen, když jsou mimo domov, například na studentských zahraničních pobytech. Také to často vidíme u žen středního věku třeba ze stresu (kdy se těžko kloubí rodina, zaměstnání, kariéra). Tyto ženy potrápí časté výkyvy nálad, bolesti v podžebří a různé bolesti břicha.

Silná, dlouhá menstruace nebo zkrácený menstruační cyklus

Tyto patologie může z pohledu čínské medicíny způsobovat podobná etiologie – horkost krve. U těchto menstruačních poruch může mít horko různé příčiny. V čínské diagnostice rozlišujeme „plné horko“ nebo „prázdné horko“. Za plné horko považujeme horko z nadbytku yangu a prázdné horko z nedostatku yinu. Toto odlišíme diagnostikou pulzu i jazyka a intenzitou krvácení. U prázdného horka je krvácení slabší, protože se organismus nachází v nedostatku, tzv. „nemá z čeho krvácet“, naopak u plného horka se objevuje silné krvácení.

A další příčinou je opět stres. Emoce vznikající v době, když žena prožívá vypjaté situace, můžou mít horkou povahu. V čínské medicíně říkáme, že dojde k přenosu horka z jater. V tomto případě může vzniknout silná menstruace, cyklus se abnormálně prodlouží, nebo je naopak zkrácený.

I tady hraje oslabení sleziny svou roli. Dle čínské medicíny je další funkcí sleziny to, že „drží krev v cévách“. Oslabená slezina pak tuto funkci neplní dobře. U ženy s tímto problémem může dojít ke zvýšenému krvácení nebo se menstruace spustí dříve.

Důvodem jejího oslabení může být, jak už jsem zmínila výše, dlouhodobé onemocnění, nadměrná únava, nepravidelná životospráva, nadměrná zátěž – psychická i fyzická. U některé ženy horko v organismu způsobí nadměrná konzumace ostrých a pálivých pokrmů.

Bolestivá menstruace

Bolestivost během menstruace by neměla být přítomna. Za fyziologický stav se z hlediska TČM považuje jen mírná nepohoda. Pakliže bolestivost nastane, značí výše zmíněnou nerovnováhu v organismu

V tomto případě pátráme po příčině bolesti, neboť tento příznak je jen vrcholem ledovce. Například po porodu se menstruační bolesti často zmírňují, někdy dokonce i vymizí, protože se mnohé energetické blokády v této oblasti uvolní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *